Fotowoltaika Jelenia Góra – ekologiczny sposób na pozyskanie energii

Fotowoltaika Jelenia Góra – ekologiczny sposób na pozyskanie energii

Elektrownia słoneczna to jedna z najbardziej ekologicznych form wytwarzania prądu. Instalacja fotowoltaiczna nie wpływa bowiem w żaden sposób na środowisko. Panele fotowoltaiczne najczęściej są umiejscowione na dachach budynków, wykorzystują więc niezagospodarowaną przestrzeń, co nie wymaga karczowania lasów ani żadnej ingerencji w ekosystem. Co więcej, produkcja energii ze słońca nie wiąże się z generowaniem hałasu ani tym bardziej z emitowaniem spalin czy innych zanieczyszczeń. Jelenia Góra jest idealna lokalizacją na fotowoltaikę.

Fotowoltaika nie przyczynia się więc w żaden sposób do powstawania smogu. A im więcej osób decyduje się na taką formę pozyskania energii, tym mniejsze zapotrzebowanie na wykorzystanie elektrowni węglowych czy stosowanie domowych pieców zasilanych węglem.

Prosty rachunek pokazuje więc, że zmniejsza się w ten sposób stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Nie ulega zatem wątpliwości, że fotowoltaika to skuteczny sposób na walkę ze smogiem. Z pewnością zaletę stanowi jednocześnie fakt, że pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej.

Program “Czyste Powietrze” – OZE przeciw smogowi

Polski rząd doskonale zdaje sobie sprawę, że odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika, pozwalają zmniejszyć niską emisję. Z tego powodu od września 2018 roku skorzystać można z programu wsparcia finansowego o nazwie “Czyste Powietrze”. Czas trwania programu przewidziany jest do końca 2029 roku, a jego łączny budżet sięga aż 103 miliardów złotych.

Program oferuje dofinansowanie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ogrzewania oraz termomodernizację budynków, czyli działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysięcy złotych. Ustalony został także minimalny koszt kwalifikowany projektu, który wynosi 7 tysięcy złotych.

Dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” można otrzymać m.in. na:

  • instalację fotowoltaiczną,
  • kolektory słoneczne,
  • wymianę drzwi zewnętrznych, bram garażowych oraz okien,
  • modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
  • wymianę starych źródeł ciepła,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
No Comments

Post A Comment