Fotowoltaika – Jelenia Góra stawia na OZE

Fotowoltaika – Jelenia Góra stawia na OZE

Fotowoltaika w Jeleniej Górze to same zalety!

Popularność fotowoltaiki w Jeleniej Górze i okolicach rośnie. To wszystko za sprawą zalet jakie niewątpliwie docenili mieszkańcy naszego powiatu. Właściciele własnych elektrowni słonecznych zyskują:

  • niezależność od podwyżek cen prądu,
  • szybki zwrot z inwestycji i oszczędności na lata,
  • ekologiczny i darmowy prąd ze słońca,
  • komfort i bezpieczeństwo.

Jak zabezpieczyć się przed wyższymi rachunkami za prąd?

Zdecydowanie najwięcej prądu pobierają sprzęty, które wykorzystują prąd do szybkiego podgrzewania wody lub jedzenia – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, płyta indukcyjna. Tak! To nie komputer zużywa najwięcej prądu – tylko czajnik! Jeśli 8 godzin pracujesz w domu, to musisz liczyć się z tym, że zużyjesz więcej prądu, a wzrost poboru energii będzie widoczny – jak tylko otrzymasz rachunki za ten okres. Zadbaj o to, aby nie marnować wyprodukowanej już energii. Przygotowując kawę lub herbatę, przygotuj jej większą ilość do dzbanka – jedno podgrzanie wody zużyje nam mniej energii, niż kilkakrotne!

Oszczędzaj światło – jeśli aktualnie przebywasz w salonie, to światło w kuchni niekoniecznie musi się świecić! Korzystaj świadomie, a nie odczujesz za bardzo tego, że pracujesz w domu!

Wbrew pozorom, bardzo dużo energii elektrycznej pobierają żarówki. Tak! Zwykłe żarówki są prawdziwym ‘wyjadaczem’ energii – dlatego warto zamienić tradycyjne żarówki na oświetlenie LED – nie dość, że takie oświetlenie posłuży ci znacznie dłużej, to będzie zużywało mniej energii!

Fotowoltaika Jelenia Góra – dofinansowania

Fotowoltaika w Jeleniej Górze to doskonała inwestycja, która zwraca się już w 6 lat. Montując instalację fotowoltaiczną możesz zyskać nawet 5000 zł dotacji z rządowego programu „Mój Prąd”, które ramach usługi finansowanie pomożemy Ci pozyskać. Co więcej, możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć instalację od podstawy podatku.

Jak działa fotowoltaika?

Słońce stanowi niewyczerpalne źródło odnawialnej energii (OZE), dzięki czemu można z niego produkować prąd za pomocą rozwiązania, którym jest fotowoltaika. Jelenia Góra ze względu na wysoki poziom nasłonecznienia jest rejonem, w którym instalacje fotowoltaiczne osiągają maksymalną wydajność.

Z jakich elementów zbudowany jest zestaw fotowoltaiczny i jak działa w praktyce? Kluczowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, zbudowane z kryształków krzemu. Najczęściej zostają zamontowane na dachu domu lub budynku gospodarczego na specjalnych uchwytach, które umożliwiają ich ustawienie pod optymalnym kątem względem padania promieni słonecznych. Dzięki temu fotowoltaika może osiągnąć maksymalną wydajność i produkować prąd nawet w pochmurne dni, pomimo że w mniejszych ilościach. W przypadku słabej konstrukcji dachowej lub dachu z dużą liczbą okien, kominów lub o nietypowej konstrukcji, panele zostają zamontowane na gruncie w najbardziej nasłonecznionym miejscu. To w tych elementach następuje zamiana energii słonecznej na prąd stały. W panelach znajdują się ogniwa, z których składają się moduły. Każde ogniwo z kolei składa się z dwóch płytek krzemowych (dodatniej i ujemnej). W wyniku padania promieni słonecznych na panele, elektrony zostają wprawione w ruch, wywołując różnicę potencjału między warstwami krzemowego półprzewodnika. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne. Jednak prąd stały nie nadaje się do zasilania sieci elektrycznej, dlatego zostaje przesyłany do falownika, który zamienia go na prąd zmienny.