5 ciekawostek o panelach fotowoltaicznych

5 ciekawostek o panelach fotowoltaicznych

1. Panele fotowoltaiczne generują energię w pochmurne dni

Ile razy słyszałeś, że fotowoltaika to produkcja energii ze słońca? To oczywiście prawda, nie oznacza to jednak, że w warunkach zachmurzenia Twoja instalacja fotowoltaiczna przestaje pracować. Zmniejsza się jedynie ilość wyprodukowanej przez nią energii elektrycznej. Przy częściowym zachmurzeniu jej efektywność wynosi od 50 do 60%, zaś przy całkowitym około 10-20%. Obawiasz się, że w pochmurne dni może zabraknąć Ci energii do zasilenia Twoich domowych urządzeń? Bez obaw! Jeśli jesteś podłączony do sieci energetycznej, możesz odebrać nadwyżki energii, które Twoja instalacja wyprodukowała w słoneczne dni!

2. Brudne panele produkują nawet do 8% mniej energii!

Nie ulega wątpliwości, że zmieniające się warunki atmosferyczne mają wpływ na stan Twoich paneli fotowoltaicznych. Śnieg, deszcz, a nawet pył i kurz – to wszystko sprawia, że pojawia się na nich brud, przez co promienie słoneczne nie docierają do nich w pełni. W efekcie sprawność Twojej instalacji może spać od 6 do nawet 8%. Jednak w większości przypadków nie musisz się martwić o mycie paneli. Ich odpowiednie nachylenia sprawia, że deszcz oczyści je za Ciebie! Wyjątek stanowią mocniejsze zabrudzenia, dlatego warto choć raz w roku umyć panele przy użyciu czystej wody.

3. Panele pokrywające 0,3% powierzchni planety zaspokoiłyby potrzeby energetyczne całego świata!

0,3% powierzchni Ziemi to obszar odpowiadający terytorium Szwecji. Widzisz jak niewiele trzeba, aby dostarczyć energię elektryczną do każdego gospodarstwa domowego (i nie tylko) na świecie? Średnia moc promieniowania słonecznego, która dociera do powierzchni Ziemi, to w skali roku ponad 10 tysięcy razy więcej niż wynosi światowa konsumpcja energii. Wyliczenia te pokazują, jak wydajne mogą okazać się panele fotowoltaiczne. Perspektywa darmowego prądu dla wszystkich brzmi kusząco, prawda?

4. Trwają prace nad kolorowymi panelami fotowoltaicznymi

Jak się okazuje, nie każdemu pasują granatowe panele na czerwonym dachu. Dla wielu właścicieli firm czy nawet gospodarstw domowych znaczenie ma także aspekt estetyczny. Co ciekawe, potrzeby tej grupy mają niedługo zostać zaspokojone. Jak się bowiem okazuje grupa inżynierów z CSEM (Centre Suisse d’Electronique et Microtechnique) pracuje nad stworzeniem paneli, które mają być dostępne praktycznie w każdym kolorze. Niestety ładny wygląd pociąga za sobą konsekwencje w postaci strat wydajności, która może wynosić około 10%.

5. Niedawno wynalezione zostały organiczne ogniwa fotowoltaiczne

Prace nad coraz to nowocześniejszymi udoskonaleniami paneli fotowoltaicznych nie ustają, czego efektem są nietypowe badania. Całkiem niedawno zespół naukowy składający się z badaczy z Chin oraz Szwecji stworzył zupełnie nowy materiał, za sprawą którego możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca. Powstał on z mieszanki składników na bazie węgla, które pochłaniają fale świetlne. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko na dachach, ale także na oknach i ścianach, ponieważ jest ultralekkie.