Fotowoltaika jesienią i zimą – warunki atmosferyczne, a funkcjonowanie

Fotowoltaika jesienią i zimą – warunki atmosferyczne, a funkcjonowanie

Wśród popularnych mitów na temat instalacji fotowoltaicznych, często powtarzany jest ten, że w Polsce nie opłaca się montować instalacji fotowoltaicznych – głównie ze względu na zmienne warunki pogodowe oraz mniejszą średnią liczbę słonecznych dni w roku niż np. w Hiszpanii czy Włoszech. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ korzyści z uzysków wygenerowanych przez instalacje fotowoltaiczne możemy czerpać również w dni pochmurne. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii nadprodukowanej podczas słonecznych dni, którą można wykorzystać później. A jak wygląda sytuacja jesienią i zimą, gdy brakuje słońca, a dni są coraz krótsze?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Działają przez cały rok –także podczas krótszych dni jesienią czy zimą; są wtedy jedynie mniej wydajne. Ich wydajność zależy bowiem od liczby słonecznych godzin w ciągu dnia, których najwięcej jest wiosną i latem – na te pory roku przypada aż 80% rocznego promieniowania słonecznego. Instalacja fotowoltaiczna produkuje wtedy więcej energii niż wynosi bieżące zapotrzebowanie. Uzyskana nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowana, a posiadacz instalacji fotowoltaicznej może ją wykorzystać w dowolnym momencie. Zazwyczaj nadmiar energii wytworzonej latem, zostaje spożytkowany zimą – właściciele paneli fotowoltaicznych korzystają więc z nich przez cały rok.

A co ze śniegiem?

W ostatnich latach brakowało śniegu, a tegoroczna zima nadal pozostaje zagadką. Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie powinni się jednak martwić o swój prąd nawet podczas potężnych opadów. Konstrukcja nowoczesnych paneli fotowoltaicznych oraz montaż pod odpowiednim kątem utrudniają odkładanie się na nich śniegu, co mogłoby blokować dostęp promieni słonecznych. Dodatkowo, sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, a słoneczne i chłodne zimowe dni wpływają korzystnie na produkcję energii z paneli fotowoltaicznych.
– Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii w dwóch przypadkach – w nocy oraz gdy panele fotowoltaiczne są pokryte śniegiem. Czasowe zatrzymanie wytwarzania nowej energii nie oznacza jednak, że zabraknie prądu w gniazdkach. Niezależnie od pory roku, dnia bądź nocy mamy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne oraz dostęp do wyprodukowanej przez nasze panele i zmagazynowanej energii.

Jak dbać o instalację?

Aby instalacja fotowoltaiczna funkcjonowała bez zarzutu przez cały rok, należy o nią odpowiednio dbać. Nie wymaga to dużego wysiłku – w praktyce polega na oczyszczeniu paneli wodą raz do roku, najczęściej wczesną wiosną. Najwięcej osadów powstaje zimą – poza kurzem i zanieczyszczeniami z powietrza, dochodzi problem smug z topniejącego śniegu, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów. Instalację fotowoltaiczną można czyścić samodzielnie – należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:

1. Zabrudzenie paneli należy kontrolować na bieżąco – z reguły w ciągu roku wystarczy jedna konserwacja na wiosnę,
2. Należy używać łagodnych środków czyszczących, pozbawionych substancji ściernych – panele najlepiej myć wodą zdemineralizowaną,
3. Nie wolno używać myjki ciśnieniowej – silny strumień wody może uszkodzić lub rozszczelnić instalację. Najlepiej czyścić miękką gąbką na teleskopowym wysięgniku. oraz wodą zdemineralizowaną o temperaturze zbliżonej do otoczenia, aby nie powstały naprężenia na powierzchni modułów,
4. Pora dnia ma znaczenie – panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nie wolno ich myć w południe, gdy są nagrzane, ponieważ grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem,
5. Czyszcząc panele na dachu, należy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie przed upadkiem.

Czyste panele fotowoltaiczne umożliwiają optymalną absorpcję promieniowania słonecznego i przetwarzanie go na prąd przez cały rok. – Odpowiednia konserwacja paneli fotowoltaicznych sprawi, że instalacja będzie działała efektywnie przez długie lata. – Ponadto, zarówno jesień i zima to dobre pory do montażu instalacji fotowoltaicznej – jest on możliwy, dopóki na dachu nie ma warstwy śniegu czy lodu. Decyzja o montażu podjęta jesienią czy zimą sprawi, że od początku wiosny właściciel może cieszyć się pełnym wykorzystaniem energii ze słońca na własne potrzeby.