Energia ze słońca – zyski z instalacji fotowoltaicznej dla biznesu

Energia ze słońca – zyski z instalacji fotowoltaicznej dla biznesu

Dla przedsiębiorców liczą się proste, ekonomiczne kalkulacje. Te zaś zdecydowanie przemawiają za przełączeniem się na energię ze słońca. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w budżecie firmy w dłuższej perspektywie. Dlaczego? To proste! Niższe rachunki za energię wynikają z tego, że firma część prądu pozyskuje za pomocą instalacji fotowoltaicznej z „darmowego” źródła, jakim jest słońce. Zakupiony od sprzedawcy wolumen energii jest mniejszy, więc koszty całkowite są znacząco niższe. Dodatkowo fakt, iż przedsiębiorstwo nie jest w pełni uzależnione od dostaw prądu w tradycyjnej formie, pozwala na uzyskanie większej niezależności od podwyżek cen energii na rynku.

Atuty samowystarczalności przejawiają się również w tym, że przedsiębiorca dzięki instalacji fotowoltaicznej nie musi się przejmować przerwami czy ograniczeniami w dostawie prądu. Czasami zdarza się bowiem, że zakłady energetyczne mierzą się np. z przeciążeniami sieci czy modernizacjami i ograniczają odbiorcom dostęp do energii elektrycznej. Jeśli w zamian działa instalacja fotowoltaiczna o tego rodzaju problemie można zapomnieć. Unika się dzięki temu strat, które mógłby spowodować niedobór prądu.

Panele fotowoltaiczne dla firm Jelenia Góra – ile można zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Oszczędności jakie może wygenerować przedsiębiorstwo zamieniając tradycyjny pobór prądu na korzystanie z fotowoltaiki najlepiej zilustruje przykład. Załóżmy że firma posiada siedzibę, która znajduje się w budynku o płaskim dachu, na którym zmieści się i będzie optymalnie działać instalacja o powierzchni 99m2. Przekłada się to na 58 modułów, z których każdy ma moc 270 Wp. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej będzie zatem równa 15,66 kWp. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Rocznie zamontowane w tej ilości i mające taką moc panele fotowoltaiczne będą w stanie wyprodukować 15 660 kWh energii. Oczywiście należy dodać, że zróżnicowana będzie ilość generowanego prądu w instalacji w zależności od pory roku – więcej go będzie latem, a mniej zimą – wtedy jednak warto skorzystać ze zmagazynowanych zapasów. Porównując więc z tego rodzaju instalacją koszty, które w tym samym czasie poniesione zostałyby na pokrycie faktur energetycznych przy klasycznym poborze energii z sieci, otrzymujemy prostą kalkulację oszczędności rzędu ponad 8 700 złotych rocznie. Efektownie, prawda? Fotowoltaika naprawdę się opłaca. Dodatkowo to też ogromna wartość dla środowiska – brak emisji do atmosfery CO2 o wartości ponad 12 ton!*