Śnieg na panelach fotowoltaicznych

Śnieg na panelach fotowoltaicznych

Czy śnieg na modułach ma wpływ na efektywność instalacji, z której korzystamy? Wszystko zależy od pokrywy białego puchu, która powstała na skutek opadów atmosferycznych. Jeśli na panele spadnie śnieg, promieniowanie słoneczne, które jest zamieniane na energię elektryczną, dociera do modułów tylko częściowo. Instalacja nadal będzie produkować prąd, choć w znacznie mniejszych ilościach w porównaniu do lepszych warunków atmosferycznych. Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ producenci modułów przygotowali swoje produkty na potrzeby fotowoltaiki zimą.

Przy nagromadzeniu śniegu na modułach zaczyna się on zsuwać, czego skutkiem jest odcinanie przez diody bypass poszczególnych części panelu. Pewna ilość energii, która dociera do instalacji zamieniana jest na ciepło, dlatego pokrywa śnieżna zaczyna szybciej się zsuwać (zajmie to jeszcze mniej czasu, jeśli moduły zainstalowane są pod dużym kątem).

Ale co z uzyskiem energii w tym czasie? W Polsce nawet intensywne opady atmosferyczne zimą nie mają dużego wpływu na ilość wyprodukowanego prądu w ciągu roku, ponieważ nawet 70-80% całkowitej rocznej produkcji przypada na okres od kwietnia do września.