5 największych korzyści z posiadania fotowoltaiki

5 największych korzyści z posiadania fotowoltaiki

Panele solarne widać na coraz większej liczbie dachów w Polsce. Można więc śmiało powiedzieć, że fotowoltaika jest techniką, która podbiła świat. Zastanawiasz się nad fotowoltaiką i produkcją czystego prądu z darmowej energii słonecznej dla swojego domu? Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą energia czerpana prosto ze słońca!

Wykorzystanie niewyczerpywalnej energii

Słońce to niewyczerpalne i czyste źródło energii odnawialnej, a średnia moc promieniowania docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi w skali roku przewyższa światową konsumpcję energii ponad 10 tysięcy razy! Co prawda, największa gwiazda nie oświetla równomiernie całej planety, jednak nasza szerokość geograficzna nie jest tu przeszkodą. Energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2. Oznacza to, że zasoby słoneczne w naszym kraju są na porównywalnym poziomie jak w Niemczech, kraju będącym liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie.

Niższe rachunki za prąd przez ponad 20 lat

Przejście na energię słoneczną to doskonała inwestycja dla właścicieli gospodarstw domowych, która przez długie lata przynosić będzie nam zyski i oszczędności. Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej pozwala nam na jego mniejszy zakup od dostawców energii elektrycznej, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach. Jest to możliwe, gdyż nasze urządzenia domowe (lub firmowe) w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany przez naszą mikroelektrownię.

Niezależność od podwyżek cen energii

Z pewnością nie raz analizowałeś rachunki i zauważyłeś, że z każdym rokiem wszystko drożeje. Opłaty za prąd rosną w zastraszającym tempie, dlatego niezależność od dostawców prądu – a co ważniejsze – od cen, które ustalają, jest jednym z ważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę. Wytworzony za pomocą paneli fotowoltaicznych prąd możesz użyć od razu, a każda nadwyżka będzie trafiać do dostawcy prądu. W ten sposób nadwyżka wyprodukowanej energii nie zmarnuje się, a Ty będziesz mógł ją wykorzystać, gdy będziesz mieć taką potrzebę.

Przewaga nad innymi źródłami energii alternatywnej

Fotowoltaika ma znaczącą przewagę nad innymi alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład energia wiatrowa czy wodna. Wynika to z faktu, że można z niej korzystać prawie w każdym miejscu na ziemi, a ilość pozyskanej energii uzależniona jest od ilości promieni słonecznych, które docierają do paneli. Sama ilość promieni słonecznych uzależniona jest między innymi od: pory roku, pory dnia, warunków atmosferycznych panujących w danym momencie, a także od szerokości geograficznej.

Sprzedaż energii

Od roku 2016 uzyskany za pomocą paneli fotowoltaicznych prąd możesz magazynować w sieci energetycznej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób nie tracisz wytworzonej energii i możesz ją pobrać z powrotem, gdy warunki panujące na zewnątrz nie będą sprzyjać pracy paneli – mowa tutaj między innymi o pochmurnym czy zimowym dniu lub nocy. Dystrybutor energii ma obowiązek podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej. W takim przypadku montowany jest licznik dwukierunkowy, który mierzy nie tylko ilość energii pobranej z sieci, ale też ilość energii oddanej. I na tej podstawie następuje rozliczenie z dostawcą prądu.