Magazyn energii – opłacalność

Magazyn energii – opłacalność

Magazyny energii nie są opłacalne z czysto finansowego punktu widzenia, bo prosumenci w Polsce mają po prostu zbyt dobrze w obowiązującym jeszcze systemie opustów. Najwyraźniej jednak nie wszyscy są tego świadomi. Ten brak wiedzy koniecznie należy uzupełnić, aby w pełni zrozumieć, dlaczego fotowoltaika w Polsce jest tak opłacalna.

Otóż większość (~70%) energii, którą produkuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, nie zostanie wykorzystana od razu, i musi być gdzieś „oddana”. Na zasadach ogólnych, jakie występują w większości krajów, sprzedajesz tą energię, by ją potem spowrotem kupić. Różnica między ceną sprzedaży i kupna jest bardzo duża, toteż w takim wypadku „wkładasz” 1 kWh, a „wyciągasz” 0,4 kWh (mniej więcej). Prosumenci w naszym kraju „wkładają” 1 kWh i „wyciągają 0,8 kWh”, co stanowi znaczną poprawę. A okres rozliczeniowy wynosi dla prosumentów rok, co pozwala „magazynować” prąd na zimę.

Akumulatory nie poprawiają zanadto tego stanu rzeczy. Po pierwsze one też zużywają prąd, toteż „wkładając” 1 kWh „wyciągasz” około 0,9 kWh (0,95 w przypadku najlepszych akumulatorów na rynku). Na dodatek ich sprawność spada nieco wraz z ogólnie postępującą degradacją. Warto tu wspomnieć, że mówimy tu o nowych typach akumulatorów litowo-jonowych. Starsze akumulatory kwasowo-ołowiowe mają sprawność około 75%, czyli są pod względem wymiany energii gorsze od sieci energetycznej!

Po drugie pojemność magazynu energii jest ograniczona, stąd właściciel magazynu energii i tak nie uniknie oddawania prądu do sieci.

OK, magazyn energii może też nieco obniżyć opłatę mocową, ale naprawdę nie są to pieniądze uzasadniające tak drogą inwestycję.

O ile zatem sama fotowoltaika spłaca się w okresie gwarancji, to zarówno magazyn energii sam w sobie, jak i magazyn energii w połączeniu z fotowoltaiką już nie.

Ale pieniądze to nie jedyna wartość w życiu. Dla wielu ważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort, a magazyn energii może pomóc Ci lepiej przetrwać trudne chwile, zapewniając zasilania awaryjne.