Polacy chętniej sięgają po dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze

Polacy chętniej sięgają po dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze

Za nami kolejna edycja programu Mój Prąd 3.0, w którym beneficjenci mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł. W pierwszych dwóch edycjach dofinansowanie sięgało 5 tys. zł. W międzyczasie pojawiły się zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego. Wówczas przewidywano, że Polacy przyśpieszą inwestycję w fotowoltaikę. Spodziewano się także wzrostu składanych wniosków o dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze, który usprawniono na przełomie ostatnich miesięcy. Tak też się stało – w październiku złożono rekordową liczbę wniosków.

Nie milkną echa zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego w Polsce, którą zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W planie jest likwidacja systemu opustów dla nowych prosumentów. Informacje o rewolucji na rynku wywołało poruszenie społeczne, ale także branżowe. Wiele środowisk wystosowało apele do rządu, aby wprowadzić okres przejściowy albo wydłużyć termin obowiązywania systemu opustów o kilka lat, gdyż właściwie dopiero za nami 1-2 lata bardzo dynamicznego rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie procedowany jest już drugi poselski projekt, który pojawi się na posiedzeniu Senatu w najbliższym tygodniu. W międzyczasie posłowie Koalicji Obywatelskiej zaproponowali nową inicjatywę ustawodawczą.

Wraz z informacją o niższym poziomie dofinansowania w programie Mój Prąd oraz planach zmiany systemu prosumenckiego pierwotnie z dniem 1 stycznia 2022 roku (obecnie mówi się 1 kwietnia 2022 roku), pojawiły się głosy, że beneficjenci będą częściej sięgać po dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze, które sięgają 5 tys. zł. Uczestnik programu przyspieszy nie tylko decyzję o termomodernizacji, ale będzie chciał też skorzystać z dofinansowania oraz „załapać się” do systemu opustów, obecnie najbardziej korzystnego systemu rozliczeń produkcji energii w fotowoltaice. Ponadto, dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Czy można było spodziewać się zwiększonej liczby wniosków o dofinansowanie złożonych w programie Czyste Powietrze, zwłaszcza w dobie zapowiedzianych zmian systemu prosumenckiego? Pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza Bartłomiej Orzeł mówił w komentarzu dla GLOBEnergia.pl, że takie dofinansowanie zdecydowanie jest bardziej atrakcyjne.

– Jestem przekonany, że tak będzie. Widać, że zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wzbudziły duży niepokój na rynku. Potencjalni prosumenci chcą jak najszybciej zainwestować w instalację, żeby zdążyć przed zmianami, które nie wiemy, kiedy nastąpią tak naprawdę – komentował w lipcu 2021 roku.