Magazyny energii – co przed nami w 2022 roku?

Magazyny energii – co przed nami w 2022 roku?

Ostatnie zmiany w ustawie o OZE oraz coraz powszechniejsze przekonanie o konieczności tworzenia rezerw mocy bez wątpienia sprzyjają rozwojowi rynku magazynów energii. Obserwujemy zresztą coraz aktywniejszą obecność w Polsce producentów tych urządzeń – zarówno europejskich jak i tych pochodzących z Dalekiego Wschodu. Dla rodzimego odbiorcy, barierą nie do przekroczenia nierzadko są ceny dostępnych magazynów, choć jak się okazuje, takie przekonanie nie zawsze znajduje pokrycie w rzeczywistości.

Warto przypomnieć, że swoje systemy wsparcia dla magazynów wprowadziły niedawno Czechy, a kompleksowe rozwiązania dla inwestorów, zainteresowanych pozyskaniem dodatkowego wsparcia publicznego oferują też Niemcy. Obydwa kraje stworzyły dość kompleksowy system, wspierający instalacje hybrydowe, wykorzystujące urządzenia zapewniające zarówno energie elektryczną jak i cieplną. Pozwala to na optymalne wykorzystanie technologii na potrzeby indywidualnych inwestycji.

Czeski system preferuje systemy hybrydowe i to takie, które zostaną prawidłowo zaprojektowane. Konieczność odpowiedniego skalkulowania wsparcia na konkretne elementy instalacji sprawia, że przynajmniej w założeniach uniknie się niebezpieczeństwa dofinansowania instalacji przewymiarowanych, czy źle zaplanowanych – mówi nam przedstawiciel jednej z firm wykonawczych z okolic Opawy.

Czesi podkreślają, że to właśnie odpowiednio przygotowana kadra instalacyjna oraz sieć dystrybutorów będzie gwarantem jakości wykonywanych instalacji oraz zapewni odpowiednie wsparcie dla inwestora. Również w Polsce, mając na uwadze zapowiedzi dotyczące wprowadzenia programów wsparcia dla instalacji z magazynami energii, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dostawcy urządzeń. Odpowiednie zaplecze, przeszkoleni ludzie, wsparcie posprzedażowe to warunki niezbędne, aby rynek mógł prawidłowo funkcjonować, a inwestor miał poczucie, że na każdym etapie eksploatacji urządzenia.